Brioche, avagy kalandozások a desszertek világában- Inzulinrezisztens barát alapanyagok felhasználásával

Hajtovány- kolbászkrémmel és bazsalikomos sajtkrémmel

Az elmúlt héten csupa egészséges finomságot osztottam meg Veletek. Néha azonban olyan jól esik bűnözni is…:)
A hétvégére, házi kolbászkrémes hajtoványt készítettem. Azoknak, akik kevésbé szeretik az intenzív ízeket, készült egy sajtos változat is, amit egy kis bazsalikommal bolondítottam meg. Isteni, puha és mégis ropogós, sós finomság sült ki belőle.
A hajtovány, egyébként egy vajdasági eredetű „pogácsa” fajta. A készítése hasonló bejgliéhez, de már a sütés előtt felszeleteljük trapézokra, és így kerülnek a sütőbe. Langyosan szinte abbahagyhatatlan…jó étvágyat kívánok hozzá! 🙂

IMG_5064_9

Hozzávalók: (2 db közepes tepsire való mennyiség)

Kolbászkrém:
½ szál jó minőségű, kevésbé zsíros parasztkolbász
2 db keménytojás
½ fej lilahagyma
1 tk paprika
só és bors, ízlés szerint
1,5 ek tejföl  

A kolbászt meghámozzuk és a többi hozzávalóval együtt kockára aprítjuk. Ezután berakunk mindent az aprítóba és krémesre aprítjuk.

Sajtkrém:
15 dkg jó minőségű sajtkrém
1 mk só
1 tk szárított bazsalikom
1 gerezd reszelt fokhagyma

A sajtkrém készítése szintén egyszerű feladat, hiszen nincs is más dolgunk, mint a hozzávalókat összekeverni.

Tészta:
30 dkg finomliszt
18 dkg kenyérliszt
1 ek búzasikér (ez elhagyható, de akkor egy evőkanálnyi liszttel helyettesítsük)
2 tk só
1 tojás
1 mk porcukor
1 cs. szárított élesztő (vagy, ½  kocka friss élesztő)
3 dl langyos tej
1 ek tejföl
0,5 dl olaj (nálam ezúttal napraforgó, de jó az olíva is…habár ez „egészségesebb, de én azért nem ezt választottam, mert enyhe zöld színt ad a sütinek…)

Szóráshoz és kenéshez:
5 dkg reszelt sajt
1 ek pirított szezámmag
1 ek pirított fekete szezámmag
1 db tojás

A liszteket rakjuk egy tálba és keverjük össze a sóval és, ha használunk ilyet, a sikérrel. Ezután mehetnek hozzá a szobahőmérsékletű (!!) nedves hozzávalók és a langyos, cukros tejben kissé felfuttatott élesztő. Keverjük össze, csináljunk belőle cipót és lisztezett felületen dagasszuk kb. 10 tíz percig. Ezután rakjuk enyhén kiolajozott tálba és egy óra alatt kelesszük a duplájára.

IMG_5046_1

Ha megkelt a tésztánk, vágjuk két egyenlő cipóra és nyújtsuk ki. Az egyik felét kenjük meg a sajtkrémmel, a másikba mehet a kolbászkrém. A tésztákat tekerjük fel, ügyeljünk, rá, hogy a töltelék ne buggyanjon ki…ezt úgy tudjuk megelőzni, hogy a feltekerés előtt behajtjuk a négy oldalát és így tekerjük fel a tésztát.

IMG_5048_2

IMG_5050

Amint elkészültek a hengerek pihentessük újabb 20 percet (vagy egy éjszakát a hideg hűtőben), sütés előtt vágjunk trapézokat, kenjük le az enyhén felvert egész tojással.

IMG_5057_5

IMG_5053_3

IMG_5054_4

 

IMG_5058_6

 

Én a kolbászkrémeset pirított kétféle szezámmaggal szórtam be, még a sajtosat jó vastagon megpakoltam sajttal. 190 fokra előmelegített sütőben 20 percig süssük! 🙂

IMG_5061_7

IMG_5062_8

IMG_5065_10

IMG_5067_11

K_1

Fahéjas köleskoch, szilvamártással- 25. blogkóstoló

Szeretek különböző „gasztrojátékokban” részt venni, és nagy örömömre éppen most zajlik a 25. blogkóstoló, amire menten jelentkeztem is! 🙂
A játék házigazdája Andi, Gasztrobaráth oldalát sorsolta nekem.
Örülök, hogy egy újabb zseniális konyhatündér receptjeivel ismerkedhettem meg. Tetszett, ahogy Zsuzsi kombinálja a hagyományos és modern ízeket és technológiákat.
Gasztrobaráth receptjei közül éppen ezért egy egyben hagyományos, mégis rendhagyó receptet választottam.

A koch-ot mindenki ismeri és szereti, a régi otthonok melegét idéző finomság. A koch kölessel készítve, azonban nem szokványos dolog…a tejbe került illatos fahéj és vanília, mindez pedig mennyei szilvamártással van megkoronázva. Amikor elolvastam az eredeti receptet, rögtön tudtam, hogy ezt el kell készíteni és meg kell kóstolni! Tegyetek így ti is! 🙂

IMG_5033

Hozzávalók :(a mennyiségéken az eredeti recepthez képest változtattam, mert kisebb adag készült)

4 ek köles
2 dl tej
2 dl víz
2 tk folyékony édesítő
1 cs. vaníliás nyírfacukor  (a két hozzávaló összesen 4 ek cukorral helyetessíthető)
2 db tojás
1 tk mézeskalács fűszerkeverék (vagy fahéj)
1 csipet só
1 tk vaníliakivonat

Szilvamártás:

30 dkg szilva (befőtt)- 1 üveg
1 tk vanília
1 tk folyékony édesítő
½ citrom leve

Elkészítés:

A szilvamártást akár előző este is elkészíthetjük, én így tettem, hogy reggel már csak a koch-ra kelljen koncentrálni…:)
Ehhez öntsük a szilvabefőttet (a fele mennyiségű levét öntsük le) egy tapadásmentes lábasba. Rakjuk hozzá az édesítőt, a citromhéját és a vaníliát. Kb. 20 percen keresztül főzzük sűrű mártássá.

A koch elkészítés szintén nem nagy kaland. Egy lábasba öntsük bele a tejet és a vízet, rakjuk hozzá a fahéjat, a vaníliát és az édesítőt. Ezután öntsük bele a kimért mennyiségű kölest és szintén 20 perc alatt főzzük puhára.

IMG_5022

IMG_5024

Következő lépésként, a kihűlt masszába rakjuk bele a tojást, valamint a nyírfacukorral és a csipet sóval felvert tojásfehérjét is forgassuk hozzá. 

IMG_5025

IMG_5027

Ezután rakjuk formába (süthetjük, kicsi tortaformában, muffin vagy ahogy én is tettem mini szilikon tortaformácskában) és süssük 35 percen keresztül a 180 fokra előmelegített sütőben.

IMG_5028

Tálaláskor halmozzuk rá a szilvamártást és úgy fogyasszuk. Finom és egészséges reggeli! 🙂

IMG_5030

IMG_5035

IMG_5034

IMG_5036

 

k_1

Datolyás, müzlis energiabomba

Az emberek, és köztük én is szeretünk nassolni… mindennap. Viszont, ha kalóriákat nézzük, nem engedhetjük meg, hogy nap, mint nap tortaszeletekkel és süteményekkel kényeztessük magunkat. Szerencsére azonban, vannak alternatívák. Ebben az édességben természetes rostok és cukrok találhatóak, ezért fogyasztása kifejezetten jó hatással van szervezetünkre. Különösen ajánlom a rendszeresen sportolóknak, illetve, ha egy nehéz nap előtt állunk és szükségünk van a plusz energiára. Ez egyébként egy olyan nasi, amiből 1-2 darab (de nem több…) simán becsúszhat a délutáni kávé mellé, sőt még a gyerekek uzsonnás dobozába is kerülhet belőle. 🙂

IMG_5015_3

Hozzávalók: 10 db golyóhoz

10 szem datolya
1 marék mazsola
1,25 dl langyos víz
1 ek méz
3 ek szezámmag (pirítva)
1 bögre- 2,5 dl müzli (cukrozatlan)
½ tk fahéj
frissen reszelt szerecsendió (ízlés szerint)

IMG_5014_2

Elkészítés:

Tegyük egy kis lábasba a felvágott datolyát, a mazsolát, a vizet, a mézet és a fűszereket. Fedjük le és főzzük kb. 12 percet, amíg az aszalványok teljesen meg nem puhulnak. 

IMG_5012_1

20 perc alatt hűtsük szobahőmérsékletűre.

Egy aprítóban aprítsuk fel a müzlit és egy evőkanálnyi szezámmagot, ezután adjuk hozzá a gyümölcsös keveréket. Aprítsuk addig, amíg jól formázható masszát nem kapunk. Ha kell, pótoljuk a vizet. Nedves kézzel formázzunk golyókat és forgassuk meg a pirított szezámmagban.

IMG_5017_6

IMG_5019_8

IMG_5018_7

Néhány órácskára rakjuk a hűtőbe és már fogyasztható is! 🙂

k_1

Réteges kakaós-fahéjas krémes

 Mrs. Lipton receptje alapján

Vannak olyan különleges pillantok, amikor úgy érezzük, hogy valami igazán tökéleteset alkottunk. Ez a sütemény pontosan egy ilyen alkotás! 🙂 Mindezt Mrs. Liptonnak és az ő könnyen követhető, hibátlan receptjének köszönhetem. Ezt a krémes finomságot az ő blogszülinapjára készítettem és nem bántam meg, mert az egész családomat sikerült levennem a lábáról… a hétvégére már követelik is a következő adagot. 🙂

A siker egyáltalán nem meglepő. Képzeljétek csak el… ropogós, kakaós-fahéjas leveles tészta rétegek között megbújó, krémes, narancsos- vaníliás, tejszínes mascarpone krém… azt hiszem, ezt nem is lehet tovább fokozni. Ha létezne egy falat mennyország, én ilyennek képzelném… Köszönöm Mrs. Lipton, felkerült a „tuti” sütemények listájára! 🙂

IMG_4832_4

AZ EREDETI RECEPTET ITT OLVASHATJÁTOK!
(Mivel én fele adagot készítettem, ezért a hozzávalók mennyisége némileg eltérő)

IMG_4830_3

Hozzávalók:

Tészta:

1 csomag (25 dkg) leveles tészta ( én a Lidl-ben kapható, hűtött tésztát használtam, igazán jó minőségű és finom ízű)
1 ek holland, cukrozatlan kakaópor
1 kk fahéj

Krém:

250 ml habtejszín
25 dkg mascarpone sajt
1 cs. zselatinfix por
4 ek porcukor
1 vaníliarúd kikapart magjai
1 cs. vaníliáscukor
1 narancs (bio- azaz kezeletlen héjú, vagy alaposan megmosott) reszelt héja
1 csipet só

Elkészítés:

A kakaóport és a fahéjat keverjük össze. Ennek a keveréknek a felét szórjuk a felületre, ahol a tésztát nyújtani fogjuk. A tésztát ezután nyújtsuk ki, és a tetejét is hintsük meg a kakaópor másik felével, kezünkkel egyengessük el rajta.

IMG_4805_1 IMG_4807_2

A kinyújtott tésztát függőlegesen vágjuk 3 részre és tegyük sütőpapíros tepsire. A tetejükre helyezzünk egy újabb réteg sütőpapírt és tegyünk rá egy másik tepsit. Ez a lépés, azért nagyon fontos, mert így a tészta nem fog túlságosan megemelkedni. Előmelegített 200 fokos sütőben 15 percig kell sütni őket.

IMG_4813_3

Közben készítsük el a krémet. Ehhez verjük fel a habtejszínt két evőkanálnyi porcukorral és a zselatinfix-szel.  Egy másik tálba rakjuk a mascarponét, a narancshéját, a vaníliát, és az újabb két evőkanálnyi cukrot. Ezt egy kicsit keverjük össze, és adjuk hozzá a felvert tejszínhabot. Forgassuk alaposan össze és a lapok kihűléséig rakjuk vissza a hűtőszekrénybe.

IMG_4809

Miután a leveles lapok megsültek és langyosra hűltek, következhet a töltés. A három lapot két rétegben töltsük és rakjuk néhány órácskára a hűtőszekrénybe.

IMG_4817_5 IMG_4821_6

IMG_4824_8

IMG_4825_9
Tálaláskor vékonyan hintsük meg a tetejét porcukorral és zsebeljük be a jól megérdemelt dicséretet! 😉 (Tipp: recés élű, kenyérvágó késsel szeleteljük)

IMG_4826_2

IMG_4832_4

IMG_4839_9

k_1

Bernadett is bátran belevágott a krémes elkészítésébe, véleménye szerint “nagyon finom és nagy kedvenc lesz!” 🙂

1896918_1084327414913630_3103440921896807090_n_barnadett

Tökös pompos

Ki ne ismerné, és ki ne szeretné a Töki pompost? Én ennek a finom ételnek az őszi változatát készítettem el. A tetejére a megszokott feltéteken kívül (azaz húsos kolozsvári szalonna, a lilahagyma és a sajt mellett) sült sütőtököt raktam. A megszokott ízvilág, így kapott egy kis pluszt… nagyon finom és laktató szombati ebéd kerekedett belőle… bátran próbáljátok ki Ti is. 🙂

K_1

Hozzávalók 5 fő részére:

25 dkg kenyérliszt
1 ek búzasikér (elhagyható)
1 dl langyos víz
1 dkg élesztő
1 mk majoranna
1 mk só
1 mk cukor
1 tojás
frissen őrölt bors

Feltét:

1 kis pohár tejföl
2 gerezd fokhagyma (reszelve)
só és bors, ízlés szerint
10 dkg kolozsvári szalonna
½ fej lilahagyma
20 dkg előre lesütött sütőtök
15 dkg sajt, ízlés szerint (nálunk 10 dkg trappista és 5 dkg feta)

Elkészítés:

A langyos vízben keverjük el a kiskanálnyi cukrot és morzsoljuk bele az élesztőt. Tíz percet rakjuk félre és hagyjuk felhabosodni, felfutni.

A lisztet szitáljuk egy tálba és keverjük össze a sikérrel, a sóval, borssal és a majoránnával. Ezután tegyük bele a nedves hozzávalókat is, azaz a szobahőmérsékletű egész tojást és a felfutott élesztős vizet. Lisztezett felületen dagasszunk kb. 10 perc alatt, puha, könnyen formázható tésztát. Tegyük enyhén kiolajozott tálba és egy óra alatt kelesszük a duplájára. Ezután nyomkodjuk kiolajozott tepsibe és további 20 percet kelesszük, letakarva.

IMG_4785 IMG_4787

Eközben a tejfölbe reszeljük bele a fokhagymát, sózzuk és borsozzuk. Kenjük le vele a másodjára megkelt tészta felületét és pakoljuk rá a feltétet.

 IMG_4789_2

IMG_4788_1

IMG_4791_3

200 fokra előmelegített sütőben 30 perc alatt süssük készre. Friss salátával, vagy savanyúsággal tálaljuk! 🙂

IMG_4793_4 IMG_4795_5

IMG_4796_6 IMG_4801_6

 

Reform Almás Pite

Az ősz nem múlhat el almás pite készítése nélkül, ezért a blogra is kell, hogy kerüljön egy jól bevált recept! 🙂
Aki gyakran olvassa a bejegyzéseimet, tudhatja, hogy szeretem, az egészséges hozzávalókat, de néha én is elcsábulok egy-egy kalóriadúsabb édesség láttán…
Ez az süti viszont nem olyan…azért készítem tönkölylisztből, mert egyszerűen így jobban ízlik, mint a hagyományos változat. Ennek a lisztfélének a diós- magvas aromája sokkal jobban passzol a fahéjas- almás ízhez, mint a finom, vagy más fehérliszteké. A tésztába nem kell zsiradék, mert a görögjoghurt, amit használtam, elegendőt tartalmaz ahhoz, hogy a tészta összeálljon. Érdekes, hogy a végeredmény mégis csodásan puha és omlós…
Próbáljátok ki ezt az egyszerű, de nagyon finom sütit, főzzetek hozzá egy jó forró mézes teát, és bújjatok a meleg pokróc alá a kedvenc könyvetekkel. Igazi, őszi kikapcsolódás…;)

IMG_4783_6

Hozzávalók:

Tészta:

12 dkg teljeskiőrlésű tönkölyliszt
8 dkg fehér tönkölyliszt
1 tk sütőpor
1 csipet só
1 ek stevia
1 tk fahéj
13 dkg görögjoghurt
1 db tojás

Töltelék:

5 db közepes alma (reszelt)
1 ek stevia
1 tk fahéj
1 mk gyömbér (vagy mézeskalács fűszerkeverék)

A tetejére:
1 db tojás

IMG_4777_2

Elkészítés:

A liszteket tegyük egy tálba. Keverjük hozzá a sütőport és az egy csipet sót, a steviát és a fahéjat. Ezután mehet bele a joghurt és az enyhén felvert tojás is. Könnyen formázható, ruganyos tésztát gyúrjunk. Fóliával takarjuk le és 30 percet pihentessük.

Eközben hámozzuk meg és reszeljük le az almát. Pár percet hagyjuk állni, majd alaposan nyomkodjuk ki. Ezután a lereszelt almát keverjük össze a steviával és a fűszerekkel.

A tésztát vágjuk két cipócskára és nyújtsuk ki. A tészta egyik felét rakjuk a kivajazott tepsire és villával szurkáljuk meg a felületét.

IMG_4766_10

Ezután egyenletesen oszlassuk el rajta az almás tölteléket.

IMG_4769_11

A tészta másik, szintén kinyújtott felé erre rakjuk rá. Kenjük le az enyhén felvert egész tojással. Előmelegített 180 fokos sütőben 35 percet süssük.

IMG_4772

IMG_4773_8

IMG_4774_9

Tálaláskor meghinthetjük fahéjas, vagy sima porcukorral. Egy azonban biztos…azon melegében (na jó, kb. 15 hűlés után…) a legfinomabb…;)

IMG_4775_1

IMG_4782_6

IMG_4781_5

k_1

Kakukkfüves, fokhagymás perecek (gluténmentes)

Szeretjük a sós ropogtatnivalókat, ezért igyekszem, hogy otthon is mindig legyen kéznél valami…:)
Mivel a teraszon, a kisládában nevelgetett kakukkfüvem kezdi magát megadni az időjárás viszontagságainak, így most mindenbe, amibe csak lehet, ez a fűszer kerül.
Ezekbe az omlós percekékbe is jutott, az illatos fokhagyma mellett.
Ajánlom sör vagy borkorcsolyának, antialkoholistáknak TV előtti nasizáshoz. 🙂

IMG_4758_3

Hozzávalók (egy nagyobb tepsihez):

15 dkg rizsliszt (nem gluténmentes változatban, finomliszt)
5 dkg kukoricaliszt
1 mk sütőpor
1 tk só
5 dkg libazsír (ettől lesz igazán omlós és ízletes-, de helyettesíthető 8 dkg vajjal)
2 ek tejföl
1 db tojás
1 gerezd fokhagyma (reszelve)
6-8 ág kakukkfű leszedett levelei
frissen őrölt bors, ízlés szerint

A kenéshez:

1 db tojás
kb. 1 ek pirított szezámmag

IMG_4765_8

Elkészítés:

A liszteket keverjük össze a sütőporral és sóval. Ezután üssük hozzá a tojást, majd tegyük bele a zsiradékot és a tejfölt is. Reszeljük bele a fokhagymát és rakjuk hozzá a kakukkfüvet és a borsot. Gyúrjunk jól formázható tésztát és pihentessük hideg helyen kb. 10-15 percet.

Lisztezett felületen nyújtsuk ki és szaggassunk belőle perceket (vagy tetszőleges formákat). Rakjuk sütőpapíros tepsire, kenjük le az enyhén felvert tojással és szórjuk meg a szezámmaggal.

IMG_4755_2

IMG_4750_1

Előmelegített 180 fokos sütőben 13 percet süssük.

IMG_4759_4

IMG_4764_7

IMG_4763_5

K_1

Pikáns sütőtök- Chili lekvárral és kakukkfűvel

Ezzel a bejegyzéssel kicsit megszegem a szabályokat, mert ezúttal nem a „desszertek világában kalandozok”.  🙂
Olyan finomságot kísérleteztem ki a hétvégén, amit muszáj vagyok Veletek is megosztani. Bevallom a sütőtököt eddig elég egyoldalúan fogyasztottuk. Megsütöttem és így eszegettük, néha készült belőle krémleves, vagy sütibe került, de sósan még sosem ettük.
Nem vagyok nagy híve a burgonyának, egy idő után unalmasnak tartom és nincs meg a kellő vitamintartalma, ezért próbálok helyette alternatívákat keresni, így esett most a választásom a sütőtökre.
Kiváló kísérője a különböző sülteknek, de én most kapros- citromos tőkehalfilével és karottás kölessel tálaltam, finom és kényeztető őszi ebéd volt, ajánlom Nektek is! 🙂

IMG_4727

Hozzávalók:

1 közepes méretű kanadai tök tetszőleges méretű darabokra felvágva
3 ek chili lekvár
5-6 kakukkfű (szárított is jó, ez esetben 1-2 tk)
3-4 levél zsálya (finomra aprítva)
1 tk durvaszemű só
frissen őrölt bors, ízlés szerint

IMG_4720

Elkészítés:

Ennek a köretnek az elkészítése, nem igényel különösebb erőfeszítést. A felvágott zöldséget sütőpapíros tepsire rakjuk, lekenjük a chili lekvárral (ehhez a művelethez én EZT a terméket használtam), rászórjuk a kakukkfüvet, a zsályát és a sót.

IMG_4721

IMG_4722

Ízlés szerint borsot darálunk rá és 200 fokos előmelegített sütőben kb. 1 órát sütjük. Langyosan tálalva legfinomabb. Jó étvágyat!

IMG_4724 IMG_4726

IMG_4728

 

K_1

Csokoládés Panna Cotta, eszpresszó sziruppal

(Curtis Stone receptje alapján- 13. szakácsmustra)

Amikor megláttam a 13. szakácsmustra alanyát, kicsit meglepődtem, mert Curtis Stone neve és munkássága teljesen ismeretlen volt számomra. Kicsit jobban utána olvastam és rájöttem, hogy a fiatal ausztrál szakács igencsak tehetséges. A sok- sok finom étel között, ami a honlapján van, bizony nagy erőfeszítést jelentett megtalálni a „befutót”.
Végül egy kényeztető desszertre a csokoládés panna cottára esett a választásom. Ez a magában is finom desszert ráadásként, még meleg kávésziruppal van megöntözve. Ahogy elolvastam a receptet rögtön beleszerettem, mert a csokoládé és a kávé kettősénél én sem ismerek nyerőbbet. Nem bántam meg, hogy elkészítettem! 😉

K_1

Az eredeti recept itt olvasható.
(Én annyiban módosítottam rajta, hogy kókusztejszínnel és kókusztejjel készítettem, valamint az eszpresszó szirupot cukor helyett étcsokoládéval édesítettem.)

IMG_4738_8

Hozzávalók 3 fő részére:

2 dl kókusztejszín (tejszín)
2 dl kókusztej (tej)
1 tk folyékony édesítőszer (1 ek cukor)
5 dkg étcsokoládé
6 db zselatinlap

Szirup

1 dl frissen lefőzött eszpresszó (nem nescafe !!!)
3 kocka étcsoki
1 mk vaníliaaroma

Elkészítés:

Egy lábasban összeforraljuk a tejszínt, a tejet és az édesítőt. Lehúzzuk a lángról és hozzáadjuk a kockákra tördelt csokoládét, addig keverjük, amíg teljesen el nem olvad. Közben hidegvízben áztatjuk a zselatinlapokat, kinyomkodjuk és a még meleg csokoládés krémhez keverjük.

IMG_4699_1 IMG_4701_2

Három formát (vagy kis tálkát) előkészítünk, majd miután langyosra hűlt a krém egyenletesen eloszlatjuk bennük. Minimum egy fél napra lefóliázva a hűtőbe rakjuk.

IMG_4702_3

Tálalás előtt elkészítjük a szirupot. Ehhez nincs már dolgunk, mint a kávét, a csokoládét és a vaníliát alacsony lángon sűrű sziruppá főzni (ehhez kb. 5 perc szükséges). Közben kivesszük a panna cottá-kat a hűtőből. Egy edényben vizet melegítünk és bele rakjuk 2-3 percre a formákat. Ez idő alatt a massza elválik a forma falától. A tálkák tetejére egy tányért rakunk és óvatosan átfordítjuk. Ekkor kicsusszan formából, megöntözzük a szósszal és így tálaljuk a finom panna cotta-t. Jó étvágyat! 🙂

IMG_4732-4

IMG_4734_6

 

„Szerelmes levél”- alias, lekváros táska:)

A leveles sajtosrúdnál már említettem, hogy vannak olyan péksütik, amik kifejezetten „retro” hangulatot ébresztenek bennem, nos a szerelmes levél, azaz a lekváros táska is ebbe a kategóriába tartozik.
Jó ezeket a jól ismert finomságokat újra- és újra megsütni, mert mindig finomak és éppen ezért sosem mennek ki a divatból! 🙂
Most szombat reggelire sütöttem. Pénteken előkészítettem, pihent egy éjszakát a hűtőben, másnap reggel pedig ment is sütőbe. Fél óra múlva már falatozhattuk a frissensült leveles, lekváros süteményt…Ti se hagyjátok ki! 🙂

IMG_4715_3

Hozzávalók:

Tészta:

25 dkg finomliszt
5 dkg olvasztott vaj
1 db tojássárgája
½ cs. szárított élesztő
1 ek cukor
1 cs. vaníliáscukor
1 csipet só
1 tk kristálycukor
1 ek tejföl
1,5 dl langyos tej

A kenéshez:
3 dkg olvasztott vaj

A töltéshez:
Házi meggy, vagy szilvalekvár

A tetejére:
1 db tojásfehérje
porcukor

Elkészítés:

A langyosra melegített tejben keverjük el az egy evőkanálnyi cukrot és szórjuk bele a porélesztőt.
Egy másik tálba szitáljuk bele a lisztet, keverjük el a vaníliás cukorral és a csipetnyi sóval. Ezután adjuk hozzá a vajat, az élesztős tejet és a szobahőmérsékletű tejfölt. Gyúrjunk ruganyos, könnyen formázható tésztát, ha kell, pótoljuk a folyadékot.

Lisztezett munkafelületen legalább öt percig dagasszuk a tésztát. Kelesszük kb. 1 óra alatt a duplájára.

Ezután nyújtsuk ki és kenjük meg az olvasztott vaj felével. A tésztát ezután hajtsuk meg (ÍGY) és ismételjük meg a kenési folyamatot. Ezután nyújtsuk ki kb. 1 cm-esre a tésztát és vágjuk fel egyenlő négyzetekre. Minden tésztadarab alsó részére tegyünk egy teáskanálnyi lekvárt.

IMG_4695_1 IMG_4703

A tészta másik végét hajtsuk rá (ha szeretnénk villával nyomkodjuk le…ez nem jelenti, hogy a táskák zártak maradnak. Nálam is felnyíltak sütés közben, de ez nem baj, mert szeretem, ha tálaláskor kikandikál a lekvár…:)), tegyük sütőpapíros tepsire. Rakjuk 6-8 órára a hűtőbe, másnap 180 fokra előmelegített sütőben 20 perc alatt süssük készre. A langyos „szerelmes leveleket” szórjuk meg porcukorral és így tálaljuk.

IMG_4712_2

IMG_4715_3

IMG_4717_6

IMG_4719

K_1

 

Szerencsére a lekváros táska elkészítéséhez többen is kedvet kaptatok…:) A következő finomságot József készítette:

11254160_10205060832868519_8701816413498378081_n_tarjani_jozsef_gyorgy

 

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!