Mézeskalácsos kalács

A mézeskalács becsapós név, mert a mézeskalács, nem kalács…sokkal inkább keksz, vagy puszedli.:) Egy kicsit sem hasonlít a pihe-puha, vajas, kelt tésztás névrokonára.

Ennek ellenére imádjuk, mert tele van olyan melengető fűszerekkel, mint a fahéj, a gyömbér, a szegfűszeg, vagy a szerecsendió…stb. Én most egy picit tovább gondoltam a dolgot, miért is ne lehetne a mézeskalács, kalács? 🙂 Készítettem egy mennyeien puha kelt tésztát, amit mézzel és reszelt narancshéjjal tettem még izgalmasabbá. A tésztát barna nádcukorral és fűszerkeverékkel gazdagítottam, így született meg a tökéletes, kényeztető recept, a mézeskalács ízű- kalács! 🙂 Mindenképpen próbáljátok ki egy ráérős téli napon, higgyétek el, minden fáradozást megér a házat betöltő mennyei, fűszeres illat, karácsonyi hangolódásra és készülődéshez kihagyhatatlan! 😉

Hozzávalók:

Kovász:

A kovászt a tészta készítése előtt kb. 8 órával előbb készítsük el. Nem kell megijedni,nincs benn semmi bonyolult…A langyos vízbe tegyük bele a mézet, és morzsoljuk hozzá az élesztőt. Ezt keverjük össze a liszttel. Akkor jó, ha sűrű palacsintatésztához hasonló a végeredmény. Ezt takarjuk le egy folpackkal és hagyjuk bugyogni a konyhapulton 6-8 órát.

Tészta:

A lisztet szitáljuk egy tálba, keverjük össze a cukorral, a sóval, a sütőporral, az élesztővel és reszeljük hozzá a megmosott narancs héját. Ezután mehetnek bele a nedves összetevők, úgy, mint a tojássárgája, a megolvasztott és langyosra hűlt vaj, a szobahőmérsékletű tejszín és a kovász. Ebből gyúrjunk ruganyos és sima tésztát, majd kelesszük meleg helyen húsz percet, ha azonnal szeretnénk kisütni akkor 50-60 percet.

Töltelék:

A tésztát enyhén lisztezett felületen nyújtsuk vékonyra. Kenjük meg a puha vajjal és szórjuk meg a fűszerekkel elkevert cukorral. Tekerjük fel (mint a bejglit) és egy éles késsel vágjuk el függőlegesen a ¾ részéig. Ezután kapunk két „kalács szárat”, amit összetekerünk, és kivajazott kalácsformába teszünk. Ezután következik a 2. kelesztés. Ha azonnal szeretnénk kisütni kelesszük további 30 percet, ha mondjuk másnap reggel frissen szeretnénk enni a kalácsot, tegyük egy éjszakára a hideg teraszra, vagy a hűtőszekrénybe. Sütés előtt kenjük le felvert tojássárgájával és dugjuk a 200 fokra előmelegített sütőbe. Ezen a hőfokon süssük 15 percet, majd mérsékeljük a hőfokot 170 fokra és ezen is süssük további 20 percet. Amennyiben túl sötét lenne a kalácsunk, de még nem telt le a sütési idő takarjuk le egy darab alufóliával és így süssük.

Jó étvágyat hozzá! 🙂

Tovább a blogra »