Mai modern ételeink telis- tele vannak rejtett cukrokkal. El sem tudjuk képzelni, hogy mennyi cukor van az előrecsomagolt fehérkenyérben, péksüteményekben, üdítőkben, gyorsfagyasztott ételekben, sőt még az egészségesnek hitt müzlik és gyümölcsjoghurtok is rengeteg cukrot tartalmaznak. A probléma, hogy a természetben előforduló növények cukortartalma lényegesen alacsonyabb, mint a bolti fehércukoré és a szervezetünk nincs felkészülve ilyen mennyiségű cukor befogadására. Amit pedig nem tud felhasználni, megerjed a szervezetben és ennek számos káros következménye lehet. Méltóan nevezik a „lassan ölő, édes méregnek”. Röviden felsorolnám, hogy milyen következményei lehetnek a túlzott cukorfogyasztásnak.
- Alkoholképződés: Vagyis súlyosan károsíthatja a májat és az idegsejteket
- Trombózisképződés
- Szívinfarktus veszély
- Cukorbetegség
- Elhízás
- Emésztőrendszeri megbetegedés
- Köszvény és csontritkulás
- Rák
- Súlyos vitaminhiány
- Általánosan rossz közérzet és fáradékonyság
Részletesebben IDE KATTINTVA olvashattok a cukor káros hatásairól. Továbbá, hoztam egy képet, ami kicsit mindenkit elijeszt majd a „fehér méregtől”. Ezen azt láthatjátok, hogy az egyes élelmiszerek mennyi cukrot tartalmaznak, meglepő és kicsit ijesztő is.
Ezekből okulva fontos, hogy arra törekedjünk, hogy minél kevesebb finomított fehércukrot fogyasszunk. Hiszen annyit, amennyire szüksége van szervezetünknek bőven elfogyasztunk egy átlagos és helyes étrend elfogyasztása során.
Ez nem azt jelenti, hogy teljesen nélkülöznünk kellene az édes ízeket, vagy a sütiket. Szerencsére számos olyan termék létezik, amivel sütés során helyettesíthetjük a cukrot. Nézzük most ezeket.
Méz: A méz ugyan nem sokkal, de egészségesebb, mint a cukor. Húsz százaléka víz a többi glükóz és fruktóz. Amiért azonban mégis érdemesebb a mézet használni az az, hogy glikémiás indexe 50-55 közé esik, a fehércukoré pedig 68. (A glikémiás index egy 100-as skálán számolva azt mutatja meg, hogy a szénhidrátból mennyi idő alatt lesz glükóz. Az alacsonyabb érték lassú átalakulásra és felszívódásra utal, ami kevésbé emeli meg a vércukorszintet.) Ügyeljünk arra, hogyha mézzel sütünk, hogy a méz keményíti a tésztát, ezért kevesebb használjunk belőle, mint a cukorból. Javaslom, hogy leginkább poharas desszertek, sütés nélküli finomságok elkészítéséhez használjuk. Ilyen esetben ugyanis nem fog változtatni a végeredmény állagán, de az íze finomabb lesz és valamivel egészségesebb is!
Agavé Szirup: A mexikói eredetű agavé növény édes, ragacsos levét sok mindenhez felhasználják, többek között ebből készül a tequila is. Bár kalóriatartalma közel azonos a cukoréval, de mivel másfélszer édesebb annál, így kevesebb sziruppal elérhető a kellő ízhatás. Ezt az édesítőtt én leginkább kekszek és „keményebb” sütemények készítéshez ajánlom.
Juharszirup: A juharszirup a juharfa nedvéből készül. A fa éltető nedvét lecsapolják, majd a besűrűsödött édes nedvet használják sütésre, főzésre. A szirupból port is előállítanak, viszont óvatosan bánjunk vele, mert kétszer olyan édes, mint a nádból vagy cukorrépából nyert cukor. A juharszirup nem csak édes, hanem sok nyomelemet tartalmaz, többek között az energiatermelésben és a normális idegműködés biztosításában fontos szerepet játszó mangánt is. Ezen kívül többek között riboflavin, cink, magnézium, kalcium, kálium és vas található benne. (forrás: http://www.mindmegette.hu/egeszseges-cukorpotlok-48294)
Xilit, avagy a nyírfacukor: A nyírfakéregből vagy kukoricarostból kivont, alacsony kalóriatartalmú xilit nagyon jó helyettesíti a cukrot. Ízében és állagában szinte teljesen megegyezik a „sima” cukorral, de édesebb ezért kevesebb kell belőle. Mindenféle sütemény és édesség elkészítéséhez bátran használhatjuk.
Stevia: Az én személyes kedvencem, ezzel szeretek sütni, főzni és szinte teljesen áttértem ennek használatára, a cukor helyett, a hétköznapi étkezések során is. A steviát a guarani indiánok már réges-rég fogyasztották, és az édes növénnyel a hódítók is hamar megismerkedtek, térhódítását azonban csak az utóbbi években kezdte meg. A stevia kiemeli az édes ízt, de a növényt nem csak édes ízéért érdemes fogyasztani, hanem azért is, mert erős gyulladáscsökkentő hatással bír, valamint segít a vérnyomás csökkentésében. Nagyon jól lehet vele sütni, főzni, csupán a mennyiségére kell odafigyelni, épp ezért a folyékony stevia helyett a por alakú változattal érdemes sütni, mert ebből pont annyi kell, mint a cukorból, pont annyira édesít, és sütésnél az anyaghányad sem borul fel, ha ezt használjuk. A stevia nem emeli meg a vércukorszintet, nincs benne kalória, ellenben nagyon egészséges. Jótékony hatással van a vércukorszintre, a vérnyomásra, segít rendbe tenni az emésztést, és még a fogszuvasodást is megelőzi. Található benne A- és C-vitamin, valamint cinket, rutint, magnéziumot, vasat és foszfort is tartalmaz.
(forrás: forrás: http://www.mindmegette.hu/egeszseges-cukorpotlok-48294)
Eritrit: A zéró kalóriás „cukor” szinte túl szép, hogy igaz legyen…Pedig az eritrit valóban egy kiváló cukorhelyettesítő. 100%-ban természetes. A természetben is előfordul (pl. gombák, szőlő). A tápcsatornában levő baktériumok természetes erjedése során is képződik. Használata biztonságos. Nem növeli a vércukorszintet és az inzulinválaszt. Nem hizlal. Árnyoldala, hogy erős endoterm reakciókat vált ki, így lehűti a forró folyadékokat, de a jeges eritrites folyadékot nehéz feloldani. Csak 60-80%-ban olyan édes, mint a cukor, így többet kell belőle használni. Nem karamellizálódik. A poháron finom kristályokat hoz létre, amitől koszos hatása lesz az üvegnek.
Érdemes mindegyik természetes eredetű édesítővel tenni egy próbát és kitapasztalni, hogy melyik süteményhez, vagy desszerthez, nekünk, melyik a legideálisabb. Egy biztos, mindegyik használata sokkal égészegesebb, mint a cukoré és fogyasztásukkal jobbat teszünk szervezetünknek…:)
A képek forrása: pinterest.com