A meggy már önmagában is tökéletes gyümölcs. Csodaszép rubinvörös színe van, egyszerre frissítően fanyar és enyhén édeskés. A nyári kánikulában jól behűtve, talán nincs is gyümölcs, ami jobban esne… egyszóval magában is isteni, de ezen kívül még történhet pár jó dolog a meggyel. Készülhet belőle lekvár, szörp és persze rengeteg fajta sütemény. Én is minden évben készítek meggyes pitét és meggyes piskótát, de úgy éreztem eljött az idő „beújítani”. Egy franciás receptre gondoltam, így született meg meggyes galette ötlete, amit cherry brandyvel dobtam fel, de, ha nincs ilyen otthon, 2 dl száraz vörösborral is tökéletesen működhet.
Röviden elméselem nektek mi is az galette. Legegyszerűbben úgy tudnám bemutatni, mint a franciák pitéjét. Gyökerei valószínűleg nagyon régre nyúlnak vissza, elég csak egy pillantást vetni a formájára. Lapos, töltött sütemény, ami könnyen elkészíthető volt forró kövön is, és az első galette-k valóban ezzel a módszerrel készültek. Franciaország szerte, tájegységenként eltérő, hogy mivel töltik. Ez lehet húsos-ragus töltelék, különböző sajtok, túrók, zöldségek, paszták, gyümölcsök, csokoládé… a variációk száma szinte végtelen.
Nálam a szezon miatt, meggyes- cherry brandy-s változat készült, ami melegen, langyosan, de még hidegen is nagyon-nagyon fincsi! Próbáljátok ki! 😉
Hozzávalók:
Tészta:
- 15 dkg fehér tönkölyliszt
- 5 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
- 10 dkg vaj
- 1 db tojássárgája
- 1 csipet só
- 1 ek stevia
Töltelék:
- 30 dkg magozott meggy
- 1 dl víz
- 1 dl cherry brandy (TIPP: brandy helyett készülhet vörösborral is, ilyenkor 2 dl, lehetőleg száraz fajtát használjunk.)
- 2 ek stevia (vagy 3 ek kristálycukor)
- 1 cs. vaníliás nyírfacukor (vagy vaníliás cukor)
- 1 tk fahéj
- 1 mk „mézes sütemény” fűszerkeverék (elhagyható)
- 1 csapott evőkanál kukoricakeményítő
- 1-2 ek víz
Elkészítés:
- Első lépésként készítsük el a galette alaptésztáját. Ehhez szitáljuk egy tálba a lisztet és morzsoljuk össze a hideg, apró kockára vágott vajjal.
- Ezután adjuk hozzá a steviát (cukrot) a tojás sárgáját (a fehérjét tegyük félre), a csipetnyi sót és gyúrjunk belőle tésztát.
- Amennyiben a tészta nem állna össze, adjunk hozzá 1- 2 evőkanálnyi hideg vizet.
- Csomagoljuk folpack-ba és tegyük vissza a hűtőszekrénybe minimum 30 percre, de egy éjszakát is pihenhet.
- A töltelékhez mossuk meg és magozzuk ki a meggyet. Tegyük egy teflonlábasba és öntsük fel egy dl vízzel.
- Adjuk hozzá a steviát a vaníliás nyírfacukrot, a fűszereket és a cherry brandyt, valamint az egy-két evőkanálnyi vízben feloldott kukoricakeményítőt. Kb. 15-20 perc alatt kis lángon főzzük sűrűre.
- Ezután lisztezett felületen nyújtsuk vékonyra a tésztát (ha szeretnénk, derelyevágóval vágjuk egyenletesre az oldalát) és a közepére halmozzuk rá a meggytölteléket, az oldalát hajtsuk fel. TIPP: A tésztát nyújthatjuk sütőpapíron is, mert így könnyebben tudjuk majd áthelyezni a tepsire.
- A galette felhajtott szélét kenjük le a tojásfehérjével és szórjuk meg a stiftelt mandulával és rakjuk 180 fokra előmelegített forró sütőbe, süssük 20-25 percig.