Nos, igen ez a tésztafajta a háziasszonyok mumusa…amit nem is csodálok, hiszen tényleg nem egyszerű megcsinálni. Nem az a baj vele, hogy nehéz elkészíteni, viszont elég időigényes. Én péntek este álltam neki, mert szombat reggelre frissensült croissant-okat akartam az asztalra rakni. Ennek az volt a feltétele, hogy a tészta elkészítése után 30-40 percenként kétszer is meghajtottam, ezt összesen négyszer tettem meg. Ezután következett a formázás, amikor már olyan fáradt voltam, hogy arra maradt a legkevesebb energiám, és így sajnos elég csúnyácskákra sikeredtek…:)
Az ízük (és sülés közben az illatuk) viszont mindenért kárpótolt, higgyétek el. A blundel tészta az egyik legcsodásabb dolog, amit valaha is készítettem. Ez a tésztafajta ötvözi a kelt tészták puhaságát és a leveles tészta réteges, roppanós textúráját, egyszerűen fantasztikus, na és az íze…az olvadt sajttal és a csokoládéval (a gyönyörű dán típusú péksüteményeknek is ez az alapjuk).
Ez volt az első kísérletem, ezért mindenképpen szerettem volna veletek is megosztani a tapasztalataimat, élményemet és azt, hogy nem szabad tőle félni. 🙂
Egy bizonyos, hogy máskor is fogok ilyet sütni (nem is olyan sokára…). Már tudom, milyen részletekre kell ügyelni, min kell változtatni, és ne feledjétek az örök igazságot mely szerint „a gyakorlat teszi a mestert…” 😉
Hozzávalók: (8 db közepes méretű croissant-hoz)
23 dkg finomliszt
13 dkg vaj (ez esetben valódi vaj!)
1 mk ecet (én almaecetet használtam, de lehet citromlé is)
1 csipet só
1,5 ek kristálycukor
1 tojás sárgája
0,5 dl HIDEG tej
0,5 dl HIDEG víz
1 dkg friss élesztő
Elkészítés:
A kelt tészták készítésénél mindig azt szoktam hangsúlyozni, hogy mennyire fontos, hogy a hozzávalók legalább szobahőmérsékletűek legyenek. Most azt hangsúlyozzom, hogy nagyon ügyeljetek rá, hogy minden hozzávaló hideg legyen (tojás, tej, víz, vaj)!
Az első lépés, hogy egy sütőpapírt a konyhapultra rakunk és a hideg vajdarabot ráhelyezzük. A sütőpapír egyik oldalát ráhatjuk (hogy a papír mindenhol befedje a vajat) és egy nyújtófa segítségével kezdetben ütögető, majd sodró mozdulatokkal lapot nyújtunk a vajból. Ezután, rögtön visszarakjuk a hűtőszekrényben, hogy a vaj visszadermedjen.
A tésztához egy tálba szitáljuk a lisztet, összekeverjük a sóval és a cukorral. Belerakjuk az ecetet, a vizet, a tejet és hozzáütjük a tojássárgáját. Ezután belemorzsoljuk az élesztőt is és jó 5-10 percig dagasztjuk a tésztát.
Ezután lisztezett munkafelületen kb. 0,5 cm-re kinyújtjuk, és a közepére rakjuk a vajlapunkat. A következő lépés, hogy ezt alaposan becsomagoljuk a tésztával (sehol ne lógjon ki) és újranyújtjuk.
Ezután következik az első hajtási „forduló”. 🙂
A tésztát képzeletben 3 részre osztjuk és a két oldalsó részét a közepére hajtjuk. Ezután kinyújtjuk, elforgatjuk 90 fokkal és újra megismételjük a „szimpla hajtást”. (Nos, a nagykönyvben úgy van megírva, hogy ez után következne egy dupla hajtás is – vagy egyiket így, másikat úgy hajtjuk-, de ehhez még nem éreztem magam elég felkészültnek, így én a teljes folyamatot csakis dupla hajtással végeztem.)
Ha ezzel elkészültünk a tésztát vissza kell rakni legalább 30 percre a hűtőbe, majd további három alkalommal megismételni a hajtogatási procedúrát.
Az utolsó hajtás után újabb 30 perc pihenő és következhet a formázás. A tésztát lisztezett felületen megközelítőleg kör alakúra kinyújtjuk (fontos, hogy a tésztán fennmaradó lisztet egy ecsettel mindig seperjük le felületéről- a hajtogatásoknál is- különben nem lesz szép réteges a végeredmény) és nyolc egyenlő részre vágjuk fel. Mindegyiket alakítsuk megközelítőleg háromszögformára, tegyük bele a kívánt tölteléket (én ementáli sajtot és csokoládét használtam, de hagyhatjuk simán is) és formázzunk belőle kifliket. Tegyük egy sütőpapíros tepsire, takarjuk le konyharuhával és rakjuk egy éjszakára vissza a hűtőbe.
Másnap a maradék tojásfehérjével kenjük le a kifliket (csak a tetejüket, mert ha az oldalára lefolyik a fehérje, nem fog megemelkedni a croissant), ilyenkor még dekorálhatjuk reszelt sajttal, csokoládédarával…stb. Majd tegyük (nem előmelegített, hanem hideg sütőbe) állítsuk be 180 fokra és süssük 25-30 percig.
Vegyük ki, kicsit hagyjuk hűlni, majd fogyasszuk el jóízűen, amiért alaposan megdolgoztunk! 😉