Békebeli Foszlós Kalács- Kovásszal

A kalács az év minden időszakában csodálatos dolog, hiszen nemcsak húsvétkor és karácsonykor készíthetjük, de jól esik bármelyik ráérős hétvégén, vajjal és kakaóval, esetleg tejeskávéval fogyasztva.

Ezt a finom kalácsot én húsvétra készítettem, ezért a húsvéti dekoráció. Annyira finomra sikeredett, hogy a család követelésének eleget téve, egy hétvégén belül kétszer is meg kellett sütnöm.

Az állaga csodálatosan puha, gyönyörű piros a kérge, és még két nap után is fogyasztható, bár kétséges, hogy marad belőle…:)

Ennek a csodás állagnak és az eltarthatóságnak a titka pedig nem más, mint az egy éjszakás gyors kovász .A reggelre megérő, buborékos, élesztősen illatozó kovász, csodát művel a tésztával. Az a legjobb az egészben, hogy a kalácsok ízesítése is kedvünkre variálható. Ha egy csipetnyi sáfrányt keverünk a tésztába, gyönyörű színe lesz és enyhén egzotikus mellékíze, de a klasszikus dió, vagy kakaó is csodát művel vele. Nekem a hétvégére már be is van tervezve egy újabb verzió a mákos…:)

Hozzávalók:

Kovász:

2 g élesztő (egy csipetnyi)

10 dkg liszt

1 dl langyos víz

A langyos vízben keverjük el az élesztőt és adjuk hozzá a lisztet, keverjük el azzal is csomómentesre. Fóliával takarjuk le és pihentessük szobahőmérsékleten legalább 8 órát.

Tészta:

3 dkg élesztő

1.5 dl langyos tej

4 csapott ek porcukor

1 cs vaníliás cukor

1 ek napraforgó olaj

1 db tojás

30 dkg finomliszt

1 mk sütőpor (!)

1 kávéskanál só

5 dkg szobahőmérsékletű vaj

A kelesztő tál kikenéséhez egy ek olaj

Tetejére:

1 db tojás felverve

1 ek porcukor

A tészta összeállításakor a langyos tejbe belekeverünk egy kávéskanálnyi porcukrot (a porcukor nem szerepel külön a hozzávalók között), és felfuttatjuk benne az élesztőt. Közben egy nagy tálba halmozzuk a maradék hozzávalókat (lisztet keverjük el a sütőporral és szitáljuk le), valamint a kovászt és az élesztős tejet. Nagyon fontos, hogy minden hozzávalónak legalább SZOBAHŐMÉRSÉKLETŰNEK kell lennie. Robotgéppel kezdjük el dagasztani, ha összeállt, kézzel folytassuk a dagasztást, legalább 5-10 percen keresztül. A tészta kicsit lágy és ragadós, de ez ne riasszon meg senkit, a kalácsunk csak így lesz könnyű és levegős (ha nagyon ragad, pótoljuk a lisztet, de vigyázzunk, ne adjunk hozzá sokat, mert attól kemény lehet).

Ha a tésztát elkészítettük, a kelesztő tálat kenjük ki egy evőkanál olajjal. Ezután helyezzük bele a tésztát, letakarjuk, és 45 percig kelesztjük.

A megkelt tésztát négy egyenlő részre osztjuk és megfonjuk (természetesen készülhet 3-as, vagy akár 6-os fonással is).

Rakjuk sütőpapíros tepsire, és további 30 percet kelesszük.  A sütőt közben előmelegítjük 180 fokra.

Ezután kenjük meg a felvert tojás és a cukor keverékével, és 10 percig hagyjuk rászáradni.

Ezután toljuk a sütőbe, és süssük aranyszínűre(kb. 25-30 perc) Amennyiben túl gyorsan pirulna, az utolsó 10 percben csökkentsük a sütési hőmérsékletet 160 fokra.

Akármennyire is csábító hagyjuk hűlni 15-20 percet, mert csak ekkor lesz jól szeletelhető! 😉

Tovább a blogra »