Brioche, avagy kalandozások a desszertek világában- Inzulinrezisztens barát alapanyagok felhasználásával

Sütőben Sült Fahéjas Fánk

Ezt a fánkot a 28. SAD fordulóra készítettem. Nagyon tetszik a mostani kiírás témája, hiszen a fahéj számomra egyenlő a tél ízével. Finom, melegséget sugárzó aroma, ami mindenféle ételben megállja a helyét, de leginkább a desszertekben. A fánkot is nagyon kedveljük és már régóta terveztem sütni. Az utóbbi időben azonban, csak sütőben sült fánkokat készítek. Ez sokkal könnyebb, mint bő olajban sült testvére és nekünk éppen ezért sokkal jobban is esik.  Ez is könnyű, belül buborékosan levegős, a tetején ropogós fahéjas cukorral pedig, igazi téli csemege…:) Mi reggelire ettük egy pohár langyos tejjel, de egy tartalmas leves is után is kiválóan megállja a helyét!

IMG_1650

A fahéjról mindenképpen szeretnék még Nektek néhány gondolatot írni.

Tudtátok, hogy a fahéj a kasszia kérgéből készült fűszer és az emberiség már az ősidők óta használja? Oly annyira régi, hogy még az ószövetség is tesz róla említést. Már az ókorban is rendkívül keresett volt; Indiából és Srí Lankáról több mint 2000 éve exportálják. A fűszerkereskedők valóságos rémmeséket terjesztettek róla, hogy magasan tartsák az árát. Az efféle „hírek” alapján írta le Plinius, hogy csak szörnyű denevérektől védett, eldugott mocsarakban terem…:)
Manapság három fajtáját különböztetjük meg:
– a ceyloni-t
– a kínait
– és a malabárit

Kedvező élettani hatásairól is sok minden elmondható. Többek között pl. méregtelenítő és baktériumölő hatású, ezért már nagyon régóta használják erre a célra. Leginkább teát főznek belőle (1 kávéskanálnyi összevágott fahéjat 2,5 dl forrásban lévő vízzel le kell forrázni és 10 percig állni hagyni), ez a lehatásosabb készítmény, amit a fahéjból elő tudunk állítani.
További jó hír, hogy emésztés serkentő, ezért a diétázok nagy barátja. A fahéj rendszeres fogyasztása, tehát elősegíti karcsúságunk megőrzését. Reggeli joghurtunkba, kávénkba, müzlinkbe csempészett fahéj elősegíti egészséges komfortérzetünket és persze nem utolsó sorban nagyon finom is! 🙂

cinnamon

 

Hozzávalók:

10 dkg finomliszt
7,5 dkg teljes kiőrlésű graham liszt (vagy készülhet teljes mennyiségben finomlisztből is)
2 tk fahéj
0,5 tk őrölt gyömbér
12,5 dkg barnacukor
1,25 dl tej
1 csipet só
½ cs. sütőpor
1 cs vaníliás cukor
1 egész tojás
2 ek olaj (napraforgó)

Elkészítés:

1. Először a tészta száraz hozzávalót vegyítsük össze, azaz a liszteket, a sütőport, a fűszereket és a sót. Alaposan keverjük össze.

IMG_1638

2. Egy másik tálba verjük habosra a cukrot, a vaníliacukrot és az egésztojást és az olajat (kb. 5 percig dolgozzunk a robotgéppel). Ezután öntsük hozzá a tejet is és keverjük össze.

IMG_1637

3. Ha ezzel is végeztünk, a száraz és nedves alapanyagokat dolgozzuk össze. A lisztet kb. 3 részletbe adjuk a tojásos masszához és keverjük egységes, homogén tésztává.
4. A sütőt melegítsük elő 180 fokra.
5. A masszát adagoljuk nyomózsákba és kiolajozott fánkformában (vagy muffin formába) és 20 perc alatt süssük készre. Házi lekvárral tálaljuk! 🙂

IMG_1641

IMG_1643

 

IMG_1646

IMG_1649

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!