Mióta fény derült az inzulin problémámra sokszor sóvárogva gondoltam azokra a finomságokra, amiket azelőtt bátran ehettem.
Sajnos, itthon csak nagyon kevés helyen lehet beszerezni IR barát pékárut, ezért kénytelen vagyok magamnak megsütni őket, ha rám tőr a sóvárgás…;)
De ez nem is baj, a sütés számomra hobbi, kikapcsolódás és feltöltődés. Nem is beszélve arról, hogy nincs is annál jobb, amikor a házat belengi a frissen sült péksüti illata és az, hogy azon melegében ehetjük is!
A Pozsonyi kifli számomra igazi múltidéző sütemény. Szinte látom magam előtt az abroncsos szoknyába öltözött hölgyeket és cilinderes urakat, akik a délutáni korzózás közben, vagy a kávéjuk mellé ezt a finomságot majszolják… Egyébként nem is állhat ez messze a valóságtól. Találtam egy ugyanis egy történetet a Pozsonyi Kifli megalkotásával kapcsolatban.
„…Az a történet is tartja magát, hogy maga a kifli (Kipfel) elnevezést Bécs sikertelen török ostroma után egy Wendler nevű bécsi sütőmester találta ki: amikor a városon kívüli Szent István templom tornyán a török félholdat visszacserélték keresztre, az az ötlete támadt, hogy „megeteti” a félholdat az emberekkel kárpótlásul, amiért az ostrom alatt annyit koplaltak. A kifli ezért lett félhold alakú és a névadója a „Gipfel” – azaz orom (templomcsúcs).” (Forrás Wikipédia)
Igaz ez alapján nevezhetnénk akár bécsi kiflinek is… :))
Szimpatikus történetet egy nagyon fincsi süteményről. Higgyetek nekem, akármennyire is bonyolultnak tűnik elkészíteni, nem az, próbáljátok ki! 😉
![]()
Hozzávalók:
- 20 dkg teljeskiőrlésű tönkölyliszt
- 10 dkg finomliszt
- 1 db tojás
- 8 dkg vaj (Laktózmentes)
- 8 dkg zsír
- ½ tasak instant élesztő
- 4 ek eritrit
- 1 bio citrom héja
- 0,5 dl hideg mandulatej
Töltelék:
- 2 dl víz
- 5 ek kristályos eritrit
- 1 narancs leve
- 2-3 ek mandulatej
- Vanília esszencia (vagy aroma) –ízlés szerint
- 20 dkg mák
A kenéshez:
- 1 db tojás kettéválasztva
Elkészítés:
Az első és legfontosabb dolog, hogy minden hozzávalónak hidegnek kell lennie.
A robotgép táljába (ha nincs ilyenünk egy sima keverő tál is jó lesz) tegyük bele a két fajta lisztet, a poreritritet, a csipetnyi sót és a zsiradékokat. Kezdjük el alacsony fokozaton összekeverni őket, ha kézzel dolgozunk, két tenyerünk között morzsoljuk össze a hozzávalókat. Ha megfelelően eldolgozta a gép (vagy a kezünk :)), adjuk hozzá a tésztához tartozó maradék összetevőket. Addig dolgozzunk, amíg homogén, könnyen gyúrható tésztát nem kapunk. Pihentessük a tésztát legalább 20 percig.
Közben készítsük el a máktölteléket.
Ehhez tegyük fel a tejet, a narancs levét és a vizet forrni, tegyük bele az eritritet. Hagyjuk forrni 2-3 percet. Vegyük le a tűzről és öntsük hozzá a vanília esszenciát és a mákot, keverjük össze. Ha túl sűrű hígítsuk mandulatejjel, ha híg sűrítsük mákkal. Tegyük néhány percet dermedni a hűtőbe.
Ha a tészta megpihent, tegyük gyúródeszkára és gyúrjuk át. Ha pontosak szeretnénk lenni, egy konyhai mérleg segítségével mérjünk ki 30 gr-os darabokat a tésztából, vagy szemmértékkel csípjünk nagyjából egyforma darabokat és formázzunk golyókat belőle. Egy nyújtófával nyújtsuk ki a golyókat elnyújtott, oldalra szélesedő ellipszis formájúra. Mindegyik tésztára tegyünk kb. teáskanálnyi tölteléket (az alsó végükre) és tekerjük fel. Formázzunk patkó alakot a feltekert tésztából. Helyezzük őket egy sütőpapírral kibélelt tepsibe.
A tojásokat válasszuk ketté és egy villa segítségével verjük fel gyengén. Először a sárgájával kenjük le a kifliket és hagyjuk megszáradni. Ha van teraszotok tegyétek ki egy kicsit a tavaszi napsütésbe kb. 15 perc alatt teljesen meg fognak száradni. Ezután kenjük le a tojásfehérjével és ezt is hagyjuk kb. 10 percig száradni.
![]()
![]()
Előmelegített sütőben 190 fokon süssük 20 percet.
![]()
![]()
Jó étvágyat!
![]()
![]()