Brioche, avagy kalandozások a desszertek világában- Inzulinrezisztens barát alapanyagok felhasználásával

Köményes- szezámmagos perecek, íróval

Az utazások nem csak azért jók, mert világot látunk, és ismeretlen helyeket fedezünk fel, de engem erősen inspirál is. Az ott kóstolt és látott ízek, illatok és színek emlékeit mindig elraktározom és szinte kivétel nélkül megpróbálok egyet-egyet reprodukálni belőlük itthon.
Most húsvétkor Krakkóban jártunk. A lengyel konyháról elmondható, hogy nagyban hasonlít a magyarra. Laktató és fűszeres ízek, egy dolog azonban megfogott és ez- a kelt tészta. Sokkal nagyobb kultúrája van ott, mint nálunk. Az utcák hemzsegnek a pékségektől, ahol szemet gyönyörködtető kuglófokkal, buktákkal, kalácsokkal és egyéb finomságokkal találkozhatunk. Ezen kívül van náluk egy bizonyos kerek perec, amit szó szerint minden utcasarkon lehet venni. Kis bódékból árulják, és különböző magvakkal van megszórva- szezám, mák, kömény, de van cukros is. Úgy sejtem ez afféle nemzeti különlegesség lehet és én nagyon jó ötletnek tartom, hogy a nap bármely szakában kapható, nálunk pl. életmentő volt egy-egy órákig tartó városnézés és múzeumozás után. 🙂
A kívül ropogós belül pihe-puha perecet itthon is mindenképpen el akartam készíteni. A különlegességét azzal adtam meg, hogy íróval készítettem, de ti ennek hiányában készíthetitek joghurttal is. Mindenképpen érdemes kipróbálni! 😉

Hozzávalók:

  • 10 dkg durum liszt
  • 20 dkg finomliszt
  • ½ tasak sütőpor
  • ½ tasak instant élesztő
  • 1 tojássárgája
  • 2 mk só
  • 2 dl író, vagy alacsony zsírtartalmú joghurt
  • 5 dkg olvasztott vaj
  • 1 mk cukor

A kenéshez és a szóráshoz:

  • 1 db tojássárgája
  • 1 marék szezámmag
  • 1 marék köménymag

(a magvak természetesen ízlés szerint variálhatóak, készülhet egész mákkal, napraforgómaggal, tökmaggal…stb.)

Elkészítés:

A két fajta lisztet szitáljuk össze a sütőporral, ezután adjuk hozzá a sót. Helyezzük a robotgép üstjébe. Közben az írót mikróban langyosítsuk meg, majd keverjük hozzá a cukrot, ezután szórjuk rá az instant élesztőt és hagyjuk „futni” kb. 10 percet.
A liszthez adjuk hozzá a tojás sárgáját és az olvasztott vajat, majd a robotgép dagasztókarjának segítségével kezdjük el dagasztani a tésztát. Öt perc eltelte után kezdjük el hozzáönteni az írós élesztőt és dagasszuk további 15-20 percet. (Robotgép hiányában kézzel).

Az elkészült tésztát kézzel gyúrjuk át formázzunk cipócskát, majd kelesszük legalább egy órán keresztül. Ezután lisztezett felületen nyújtsuk ki vékonyra és vágjunk belőle 2-3 cm-es csíkokat. Sodorjuk össze őket, majd kettőt tekerjünk össze, készítsünk perec formákat, és tegyük sütőpapíros tepsire.

 

 Én ezután egy éjszakára a hűtőbe raktam, de természetesen frissen is süthető egy 30 perces második kelesztés után.
A másodjára is megkelt tésztát kenjük le az egy tojás sárgájával, amit előtte megsóztunk és szórjuk meg a választott magvakkal.
Előmelegített 190 fokos sütőben 20 perc alatt készülnek el. Jó étvágyat! 🙂

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!