Mindig is vonzódtam a keleti édességekhez, szerintem van egy fajta hangulatuk, misztikumuk. Az ízeik a csodás keletet, az „ezeregyéjszaka” meséit idézik. A szirupos, mézes falatkák, tele csodás aszalt gyümölcsökkel, pisztáciával, mandulával, dióval, mindenkit rabul ejtenek. Elég egy- két falatka és a napi édesség kvótánkat rögtön le is tudhatjuk…:)
Azonban nemcsak ezeket a tömény és szirupos finomságokat szeretem, szerintem a közel keleti népek a különböző tejpudingok készítésben is verhetetlenek. Bizonyára mindenki ismeri a sütőben sült török, vaníliás tejberizst a, Sütlac-ot. Ezen kívül, van egy másik tejes édesség, amit én nagyon szeretek, ez pedig a keskul.
Ez egy tradicionálisan mandulával és rizsliszttel készülő tejpuding. Finom, lágy és krémes. Az érzékenyek pedig mandulatejjel is készíthetik, ami bizonyára semmit sem fog rontani az ízén, sőt…;)
Édesíthető mézzel, nádcukorral és egyéb cukoralternatívákkal, ahogy én is tettem. Általános tapasztalatom, hogy a stevia és a tejtermékek kiválóan passzolnak, így ebben az esetben is ezt használtam. Annak érdekében, hogy a keleti hangulatot még jobban fokozzam ehető rózsaszirommal díszítettem ezt az egzotikus finomságot. Ha Nektek nincs ilyen otthon, mehet rá pisztácia, pirított mandula, vagy kókusz is. 🙂
Hozzávalók, 3 adaghoz:
- ½ liter tej (vagy mandulatej)
- 2 ek rizsliszt
- 1 tk mandula aroma (természeteset, és jó minőségűt válasszunk)
- ½ rúd vanília magjai (vagy 1 mk kivonat)
- 1 ek kristályos stevia (vagy két evőkanál cukor)
- 1 ek vaj (kb. 2-3 dkg)
Elkészítés:
- A tejet, vagy a mandulatejet a vanília magjaival tegyük fel forrni.
- Közben a két evőkanálnyi rizslisztet keverjük csomómentesre két kanálnyi vízzel.
- Amint forr a tej, szépen lassan adjuk hozzá a lisztes keveréket és főzzük sűrűre.
- Ezután mehet bele a vaj, a stevia (cukor) és a mandula aroma.
- Miután langyosra hűlt tegyük poharakba és hűtsük a hűtőben.
- Tálalás előtt szórjunk rá, pirított tört mandulát (vagy kedvünk szerinti egyéb „díszítést”).
Mutatós és nagyon finom! Jó étvágyat hozzá! 😉