Bevallom, ezt a beszámolót már rég meg kellett volna írnom, mivel Athénban májusban voltam…Ennek ellenére az ott szerzett élmények mély nyomott hagytak bennem. 🙂
A város csodálatos történelmi értékekkel rendelkezik, szinte minden lépésünknél ókori romokba, antik emlékművekbe „botlottunk”… A történelem körülöleli a várost és benne él a régmúlt, de ugyanúgy egy mozgó és növekvő, modern nagyváros is.
A sok múzeumozás és városnézés mellett, azért az evés-ivásra is hagytunk időt…:)
A gasztronómia Görögországban nagyon fontos szerepet játszik. A városlakók mindennapi életének szerves része a kávézás, és az étterembejárás…ezt (ahogy én láttam és tapasztaltam) szinte, napi rendszerességgel meg is teszik. A kényelmes üldögélés a kávéházak teraszain, elmaradhatatlan napi programjuk. Az éttermek és tavernák pedig a lemenő nap utolsó fényeivel kezdenek megtelni élettel. Hangos beszélgetések és nevetgélések mellett, finomabbnál- finomabb fogásokat fogyasztanak. Roskadozik az asztal a friss tengeri herkentyűktől, frissensültektől, salátáktól és a mézédes desszertektől…na de haladjunk szépen sorjában…
A görög gasztronómia tárháza szinte kimeríthetetlen, de most szeretném Nektek bemutatni azokat a fogásokat, ételeket, amik az én athéni utamat emlékezetessé tették.
A bejegyzés végén pedig szeretném Veletek megosztani egy görög finomság a „spanakopita” receptjét. Ezt egy eredeti görög leírás alapján készítettem. Remélem, elnyeri a tetszésetek, csakúgy, mint ez a rendhagyó kis bejegyzés! 🙂
Kezdeném először a görögök „mindennapi” italával, a kávéval. Az utcákon járva- kelve szinte minden második ember kezében ott láttam egy nagypohár valamilyen kávés italt…a kávézók teraszai a nap minden napszakában tömve voltak, így akár azt is mondhatjuk, hogy a görögök nemzeti itala (természetesen az ouzo mellett) a kávé.
A frappé-t talán senkinek sem kell bemutatni. A tradicionális jeges kávé, a világon mindenhol elterjedt és közkedvelt ital. Én személy szerint nem annyira kedvelem, mert kávéporral és konzervált tejjel készítik…én pedig a frissen főzött kávé híve és bevallom, hogy rajongója vagyok. Amikor kint voltunk csupán egyszer ittam frappé-t. Van azonban egy másik jellegzetes italuk, ami sokkal inkább a kedvemre volt, ez pedig az ún. freddo. A freddo lényegében nem más, mint jeges cappuccino…azonban egy kicsit másképpen szervírozva, mint olasz testvére. A freddo frissen lefőzött erős eszpresszó kávé, vastag tejhabbal a tetején, jó sok jéggel megpakolva. Kérhető cukorral turbózott változatban és szimplán, ahogy én szeretem. Annyira megszerettem, hogy napi 2-3 pohárral (koffein túltengés ide, vagy oda) biztos KELLETT belőle. Kicsit szomorú vagyok, hogy nálunk ilyen itthon nem kapható…de talán, ami késik, az nem múlik…:P
A reggeli freddo-m elmaradhatatlan kísérője volt valamilyen péksütemény, amiben a görögök szintén nagyon erősek.
Minden utcasarkon található legalább egy pékség, így nagyon elememben éreztem magam, habár a választás éppen ezért nehéz is volt. 🙂
Úgy vettem észre, hogy a kelt tésztákat nem nagyon kedvelik, ellenben a rétes és vajas tésztából készített finomságokkal. Ebből aztán mindenféle formában és ízben találtunk süteményeket. A legközkedveltebb a spenótos, túrós (édes és sós), húsos csigák, táskák…stb. de vannak mézédes fánkok, kalácsok… citromos, almás és, ami az én egyik kedvencem- tejes (Galaktoboureko) finomságok is. Nem tehetem meg, hogy ne említsem meg azt a péksüteményt, ami igazán „görög” ez pedig a “koulouri”. Ez nem más, mint egy semleges ízű (azaz nem is sós és nem is édes) szezámmal megszórt tésztakarika. Igazán ízletes, szinte minden második eladott pékáru “koulouri”, hazájában annyira népszerű.
Talán reggelig tudnám sorolni, milyen ínyencségeket találtam…de helyette beszéljenek a képek, ahol éppen finom freddo-t, frappé-t, péksütiket és “koulouri”-t nasizunk. 🙂

(Én és a koulouri)

(Freddo, Frappé, Spanakopita)

(Galaktoboureko)

(A freddom-mal, egy hosszú múzeumi séta után…:P)
Na, de most térjünk rá a főételekre. Meg kell, hogy mondjam Nektek, ezek nem hagytak bennem olyan mély nyomot, mint a fent említett péksütik, sütemények és édesipari termékek.
Természetesen nem mondom, hogy nem ízlett, mert lehetőségem volt rengeteg tengeri „kütyüt” enni, amiket igencsak szeretek…de pl. hatalmas csalódás volt az egyik nemzeti ételük a souvlaki, amire pedig rákészültünk.
A kirándulásunk alatt a legfinomabb vacsorát Pireus-ban töltöttük el. Itt szép, tengerre néző vendéglőben, igazi tengeri fogásokat fogyaszthattunk. Előételnek én az egyik nagy favoritomat kértem- grillezet polipot. Ez ízében jó volt, de sajnos „túlgrillezték” így egy kicsit rágós és kemény volt. Most bizonyára sokan gondoljátok, hogy de „hisz a polip ilyen”…ennek viszont muszáj vagyok ellentmondani. Montenegróban, ahol az „igazi” nyári nyaralásunkat töltöttük, volt szerencsém enni, puha, szaftos és ízletes polipot, ami életem egyik legjobbja volt…de erről majd egy másik bejegyzésben…;)
A második fogás (a polippal ellentétben nagyon finom volt)…grillezett tintahal, amit roppanós, friss zöldséges bulgur salátával, és isteni fűszeres, citromos szósszal tálaltak.
„Z” grillezett szardíniát evett, ami szintén első osztályú volt…Az tetszik a görög éttermekben, hogy mialatt a főétel készül a konyhán, mindig hoznak egy kis étvágygerjesztőt. Ez általában magos olívabogyó, tzatziki és friss vastaghéjú kenyér. Ezt lehet csipegetni, addig amíg a vacsi meg nem érkezik.. jómagam annyira szeretem, hogy szinte már ezzel is képes vagyok betelni…:P A főételekről is mutatok néhány képet.

(Tengeri sügér- mangolddal)

Polipcsápok 🙂

(Tintahal- bulgursalátával és citromszósszal)

(Szardíniák grillezve)

(Végül pedig a csalódást okozó, gyengécske souvlaki)
A másik dolog, amit bátran állíthatok, azaz, hogy tejtermékekben szintén professzionálisak a görögök…A szállodában ahol megszálltunk, a kontinentális reggeli mindig tartalmazott friss fetát és igazi, házi tejet (tudjátok olyat, aminek föle megül a kancsó száján, ebből látszik, hogy „igazi” tej…), de ami mellett nem mehetek el említés nélkül, az az igazi görög joghurt. Dimenziókkal más, mint az itthon kapható, dobozos változat…és, habár a reggeli nem volt túl változatos, én minden reggel jól tudtam indítani a napot, egy pohár házi tejjel készült kávéval és görögjoghurttal, amit friss gyümölcsökkel, egy kanálka müzlivel, és aranyló, sűrű mézzel dúsítottam.
Ennyit a görög „íz élményekről” következzen, tehát a spanakopita receptje! 🙂
A spanakopita spenótos pite „phyllo” azaz rétestésztával elkészítve. A tölteléket spenót, fetasajt és valamilyen friss zöldfűszer általában kapor adja… ezt szokták tepsis, vagy ahogy én most elkészítettem mini rolád formában tálalni. A frissensült aranyló spanakopita, egy tálka friss salátával és egy pohár jól behűtött fehérborral, egyszerűen mennyei.

Hozzávalók:
8 db réteslap (én most teljeskiőrlésűt használtam- de a sima réteslap még jobb)
25 dkg spenót (fagyasztott is jó)
1 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 db felvert tojás
10 dkg fetasajt
1 csipet szerecsendió (a legjobb a frissen reszelve)
½ csokor frissen aprított kapor v. 2 tk szárított
egy kis olvasztott vaj, vagy olívaolaj a hagymapirításhoz és „kenéshez”
só és bors, ízlésünk szerint
Elkészítés:
A folyamatot kezdjük a töltelék elkészítésével.
Ehhez pároljuk üvegesre a felaprított vöröshagymát, azután adjuk hozzá a finomra vágott fokhagymát és pirítsuk addig, amíg a hagyma aranyszínű nem lesz. Ezután rakjuk hozzá a spenótot, pároljuk pár percet, majd hagyjuk teljesen lehűlni.
Ezt követően tegyük egy tálba (minden folyadékot öntsünk le róla, különben a tésztánk elázik és a pite nem lesz ropogós) a spenótot. Adjuk hozzá az elmorzsolt fetát, a felvert tojást és a fűszereket. Ennél a fázisnál mehet bele a frissen aprított kapor is (ha nincs ilyenünk jó a petrezselyem is, vagy ki is hagyhatjuk a zöldfűszert). Ez lesz a roládok tölteléke.
A következő lépés a tészta előkészítése, a mini piték elkészítése. Ehhez vegyünk egy réteslapot. Kenjük le olajjal, vagy olvasztott vajjal és helyezzünk rá egy másikat. Függőlegesen vágjuk 3 részre és mindegyik aljába rakjunk kb. egy, másfél evőkanálnyit a spenótos töltelékből. Ezután a két oldalát hajtsuk be és tekerjük fel. Mini réteseket fogunk kapni. Ezt ismételjük addig, amíg rendelkezzünk réteslappal. Minden minipite tetejét kenjük le egy kis olajjal és 180 fokra előmelegített sütőben süssük készre 25 perc alatt. Jó étvágyat kívánok, ehhez a görög finomsághoz! 🙂



