Anyukám szerint a jó háziasszonyt onnan lehet felismerni, hogy tökéletes kelt tésztát tud készíteni…Nos, ez valóban nem könnyű feladat, úgyhogy, ha tökéletes háziasszonyokká akarunk válni, bizony sokat kell hozzá gyakorolni. 🙂
Én nagyon szeretem a kelt tésztát és egyre gyakrabban készítek. Szerencsére elmondhatom, hogy mindegyes alkalommal egyre jobban és jobban sikerül… Még nem mondanám magamat tökéletes háziasszonynak, de már jó úton haladok felé. Ezzel a finom foszlós kaláccsal, mindenestre egy újabb lépést tettem a kitüntető cím felé…;)
A kalács történetéről annyit tudok, hogy hagyományosan ünnepi alkalmakra készítették. A neve szláv eredetű, hiszen azon területen sütötték először. Kezdetekben csak annyiban különbözött a kenyértől, hogy finomabbra őrölt búzából és plusz tej hozzáadásával készült, kemencében sütve. Aztán később tovább gazdagították olyan hozzávalókkal, mint a vaj, a tojás és a cukor. Mivel ezek az alapanyagok a hétköznapi emberek számára nehezen elérhetőek voltak, ezért kizárólag csak ünnepi alkalmakkor fogyasztották. Pl. esküvőkön, házszentelőkön, keresztelőkön, karácsonykor és természetesen húsvétkor.
Számomra a húsvét ugyanolyan elképzelhetetlen kalács nélkül, mint sonka és tojás nélkül… azonban bevallom, ez lesz az első olyan tavaszindító húsvéti ünnepem, amin én magam akarom a kalácsunkat megsütni. Ez volt az első kísérlet. Aztán húsvétra valami extrábbat, bővített verziót tervezek, de ez enyenlőre maradjon titok. Mindenestre ez a kalácsrecept, egy tökéletes, foszlós alaprecept. Mi friss vajjal és finom kakaóval fogyasztottuk szombat reggelire…;)
Hozzávalók (2 kisebb, vagy egy nagyobb kalácshoz):
30 dkg finomliszt
1 tk só
3 dkg olvasztott vaj
1 tk sütőpor
3 ek vaníliás cukor (vagy 2 ek kristály és egy csomag vaníliás cukor)
2 dl tej
2 dkg élesztő
1 db tojássárgája
A kenéshez:
1 db tojásfehérje (ami megmarad)
1 ek tej
1 tk cukor
Elkészítés:
A tejet meglangyosítjuk, belekeverjük a cukrot, hozzámorzsoljuk az élesztőt és 5-10 perc alatt hagyjuk felfutni.
Egy keverőtálba szitáljuk a lisztet, hozzáadjuk a cukrot, a sót és a sütőport, majd az élesztős tej és tojássárgája segítségével közepesen lágy tésztát dagasztunk. FONTOS, hogy a dagasztásközben folyamatosan adagoljuk a tésztához a felolvasztott vajat. Ha elkészültünk 30 percet pihentessük meleg helyen, hogy a kelési folyamat beinduljon. Ezután, a tésztát egy éjszakára rakjuk a hűtőszekrénybe, hogy ott keljen meg. Amennyiben rögtön szeretnénk elkészíteni a kalácsot, ezt a lépést hagyjuk ki és kelesszük duplájára a tésztát (1 vagy 1,5 óra alatt), majd az alábbiak szerint folytassuk.
Másnap reggel válasszuk két részre a tésztát (ha két kalácskát akarunk) és alaposan gyúrjuk át. Hármas, vagy négyes fonással formázzunk kalácsokat belőlük. Video a négyes fonáshoz (ami alapján én is megtanultam:)) itt:
A formázás után tegyük sütőpapíros tepsire és kenjük le a tojásfehérjés, tejes, cukros keverékkel és pihentessük további 25 percet.
Közben melegítsük elő 180 fokosra a sütőnket (alul- felül sütési funkción). A 25 perc eltelte után én újra szoktam kenni a tésztát, hogy szép márványos legyen a felülete, de ez a lépés akár ki is maradhat. Aki szeretné, ilyenkor megszórhatja még mandulaforgáccsal, egészmákkal, vagy jégcukorral is. Ezután tegyük a sütőbe és kb. 25-30 perc alatt süssük őket mosolygósan pirosra. 🙂
FRISSÍTÉS:
Örömmel jelentem, hogy többen is kedvet kaptak a kalácssütéshez! 🙂
Íme Andi és Melinda csodálatos húsvéti kalácsai:
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: