A pogácsa annyira tradicionális étel, hogy minden háziasszonynak, kell, hogy legyen egy jól bevált receptje, amivel elkápráztatja a hozzáérkező vendégsereget. Nagyszüleink gőzölgő pogácsája az otthon melegét juttatja eszünkbe, nincs olyan, aki ne szeretné. Az igazi pogácsa puha és roppanós tetejű, kellemesen sós és jóízű, szinte abbahagyhatatlan finomság…:)
A történetéről annyit mindenképpen meg kell említeni, hogy elsősorban a Kárpát-medencében elterjedt, népszerű étel. Magyarországra a balkánon keresztül jutott el, valamikor a honfoglalás időszakában és a sikere azóta is töretlen.
Kezdetben a pogácsa nem más jelentett, mint hamun sütött vékony kenyérfeléséget. Innen ered a népmesék jól ismert eleme a hamuban sült pogácsa, amiből az útra kelő legénynek egy is elég volt.
A recept, amit most szeretnék Veletek megosztani, az én általam kikísérletezett, jól bevált pogácsarecept. Pont olyan, mint amilyennek a bevezetőben is leírtam. Levegősen puha, de amikor ráharapsz, a sajtréteg kellemesen ropog a tetején, réteges, finom sós és a juhtúró enyhe pikantériát csempész az ízébe…
A titka, a jó levegős tésztának, nem más, mint a kenyérliszt és a kicsit hosszabb kelesztési idő. Régen az asszonyok mindig a megmaradt kenyértésztából készítették a pogácsát, így én is arra gondoltam, mi lenne, ha ez a pogácsa is kenyérlisztből készülne. Ettől a kis trükktől a pogácsák szép magasra nőnek (nem terülnek szét) és egy-kettő részegesen eldől sütésközben… akárcsak a cukrászdában vásárolt. Amikor a családnak, barátoknak elkészítem ezt a receptet, elsőre sosem hiszik el, hogy én sütöttem, mert szinte teljesen olyan, mint a bolti. 🙂
Hozzávalók
30 dkg kenyérliszt
15 dkg margarin (nekem ennél a receptnél jobban bevált a margarin, mint a vaj)
2,5 tk só
1 dl tejföl
15 dkg juhtúró
1 egész tojás
1 dl langyos tej
2 dkg élesztő
1 mk cukor
A tetejére:
1 db egész tojás villával felverve
10 dkg sajt (lehetőleg füstölt)
Elkészítés:
A legfontosabb mozzanat, hogy az elkészítés előtt legalább két órával, minden hozzávalót tegyünk ki a konyhapultra, hogy amikor elkezdjük elkészíteni, minden szobahőmérsékletű legyen.
A langyos tejbe keverjük a cukrot és belemorzsoljuk az élesztőt, 5-6 perc alatt hagyjuk felfutni.
Közben egy nagy keverőtálba szitáljuk a lisztet, hozzáadjuk az apró kockára vágott margarint és elmorzsoljuk a liszttel. Hozzákeverjük a sót, a tejfölt, a juhtúrót és beleütjük a tojást. Ezután az élesztős tejet is hozzáöntjük és elkezdjük bedagasztani a tésztát. Ez egy elég lágy tésztakeverék, így, ha kezelhetetlen, nyugodtan pótoljuk a lisztet, de vigyázzunk, ne adjunk hozzá túl sokat, mert attól kemény lesz és nem fog levegősre megkelni!
Jó melegben, téli időszakban lehetőleg a radiátor közelében kelesszük a pogácsatésztát legalább 1-1,5 órát.
Ezután lisztezett felületen nyújtsuk ki (ne túl vékonyra 1, 1,5 cm-re) késsel rácsozzuk be a tetejét és a kívánt méretű pogácsaszaggatóval szaggassuk ki (minél nagyobbakat készítünk, annál puhábbak lesznek). Miután kiszaggattuk két tenyerünk élével sodorjuk meg (ettől nőnek majd magasra), tegyük kimargarinozott tepsire, kenjük le tojással és szórjuk meg a füstölt sajttal.
Előmelegített 180 fokos sütőben 25-30 perc alatt sülnek készre. Ebből a mennyiségből nekem két tepsi kb. 30-40 pogácsa készült.