Ismeritek azt a fajta a kenyeret, ami puha és levegős, ha benyomod a belét visszaugrik és közben kissé nedves és finom fűszeres illatot áraszt? Gondolom igen, mert vannak olyan pékségek, ahol ilyen csodakenyereket lehet vásárolni…jelentem, otthon sem lehetetlen ilyet sütni!!:))
Amióta kenyérsütéssel is foglalkozom, ez életem legjobb kenyere. Kitapasztaltam, hogy jó kenyeret sütni, csak kovásszal lehetséges, de az sem mindegy, hogy milyen. Sokan esküdnek az egy hétig érlelődő öreg kovászokra, nekem attól kicsit nehézkes és túl sűrű állagú lesz a kenyértésztám. Ami számomra a legjobban bevált, az egy éjszakás, konyhapulton (azaz szobahőmérsékleten) érlelődő kissé híg kovász. Talán kicsit szokatlanul hangozhat az is, hogy felfedeztem, hogy akkor jó ruganyos a tészta, ha valamilyen tejterméket (csak egészen keveset) belecsempészünk a masszába, pl. tejfölt vagy joghurtot. A fűszerezést is fontosnak tartom, de természetesen nem szabad azt sem túlzásba vinni.
Az én legújabb kedvencem a zsálya. Sajnos ez nem friss zsályából készült, mert az már elfagyna a teraszon, de elhatároztam, hogy tavasszal egészen biztosan nevelek magam is, mert szeretném, ha mindig lenne frissen ebből a fantasztikus fűszerből. Raktam még a kenyértésztába vegyes magkeveréket, ami nagyon feldobta az ízeket. Fantasztikusan finom, és csodás állagú kenyérke sikeredett… 😉
Hozzávalók:
Kovász:
10 dkg fehér tönköly liszt
2 dkg élesztő
1 dl langyos víz
A kovászt előző este elkészítjük. A langyos vízbe belemorzsoljuk a kovászt és elkeverjük. Hozzáadjuk a lisztet és azzal is összedolgozzuk. Frissen tartó fóliával letakarjuk és 8 órát (1 éjszakát) pihenni hagyjuk.
Kenyértészta:
10 dkg fehér tönkölyliszt
8 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
1 ek búzasikér
2 ek tejföl
1 ek szárított zsálya
Ízlés szerint frissen őrölt bors
2 ek vegyes magkeverék
3/4 ek só
0,5 dl langyos víz
A tésztához összekeverjük a kétféle lisztet, valamint a búzasikért. Ezután hozzáadjuk a fűszereket a magokat, és a sót, összekeverjük.
Következő lépésként a nedves hozzávalókat dolgozzuk a lisztes keverékhez, azaz a tejfölt, a vizet és kovászunkat. Alaposan kidagasztjuk, ezután pedig 1 órát kelesztjük meleg helyen.
Ha megkelt a kenyerünk, újra alaposan átgyúrjuk és tetszőleges formájúra alakítjuk (én ezúttal a zsemlerózsát választottam) és másodjára is kelesztjük legalább 30 percet.
Ezután lekenjük tojással és megszórjuk tetszőleges magokkal. 190 fokos sütőben 40-45 perc alatt megsütjük.