A hidegen kelesztésről már nagyon sokat hallottam, összességében több jót, mint rosszat.
Jelentem, fantasztikusan működik, az egyik legnagyszerűbb technikának tartom. 🙂
Ez a péksüti, több szempontból is kísérleti alany volt. Még sosem használtam tönkölylisztet.
Amit erről a lisztfajtáról érdemes tudni, hogy ősi hagyományokkal rendelkezik. Az emberiség több ezer éve ismeri és használja. Népszerűsége egészen az 1800-as évek végig kitartott és egyes feljegyzések szerint ebben az időben még az összes termesztett búzának a 95% tönköly volt. Ezután népszerűvé váltak a különböző nemesített, finomított fajták. Ezt az egészséges búzafajtát, a 20. század második felében kezdték újra felfedezni, amikor is különböző kutatásokat végeztek az egyes egészségesebb búzafajták után.
De miért is egészségesebb a tönköly fogyasztása?
A többi búzafajtához képest lényegesen magasabb a fehérje- és a sikértartalma. Az emberi szervezet számára elengedhetetlen aminosavakat tartalmaz, valamint nagy mennyiségű B-vitamin (és annak különböző módosulásait B1, B2, B6) és E-vitamin található benne, továbbá kálium, kalcium, vas, mangán, magnézium, fluor, réz, szelén, cink és rost.
A tönkölybúza könnyen emészthető és nem terheli a szervezetet. A benne lévő tápanyagok gyorsabban felszívódnak az emberi szervezetben. Hosszú távú, rendszeres fogyasztásával csökkenthető a koleszterinszint és az érfalakon lerakódott zsírréteg.
Alacsony kalóriatartalmával jól alkalmazható a fogyókúrás étrendekben és kis mennyiségben is csillapítja az éhségérzetet. Arra azonban érdemes figyelni, hogy a tönköly nem gluténmentes, ezért az erre érzékenyek nem fogyaszthatják.
(Forrás: mindemegette.hu)
Térjünk vissza azonban a pogácsára. 🙂 Valami finom, sós reggeli finomságra vágyódtam, ezért kézenfekvő volt, hogy olyat válasszak, amit reggel csak kiveszek a hűtőből, berakom a sütőbe és pár perc múlva már ehetjük is.
Be kell, hogy valljam nektek, csodálatosan sikerült az első kísérlet a tönkölyliszttel és a hidegen kelesztéssel. A tészta gyönyörűen megkelt, levegős és másnap is puha. (persze csak két szem maradt belőle), Mivel négyszer meghajtogattam, ezért leveles, a finom lilahagyma pedig különleges fűszerességet adott neki. Nagyon ajánlom az elkészítését, karácsonyi, szilveszteri és egyéb bulik sós csemegéinek ékessége lehet…:)
Hozzávalók:
25 dkg tönkölyliszt (teljes kiőrlésű)
15 dkg finomliszt
1 ek só
2 dkg élesztő
1 kk cukor
1 dl tej
10 dkg margarin
1 tojás sárgája
4 db közepes lilahagyma
frissen őrölt bors, ízlés szerint
1 ek olívaolaj
1 kk só
A kenéshez: 1 db egész tojás
Elkészítés:
Az egy deci tejet langyosra melegítjük, belekeverjük a cukrot és felfuttatjuk benne az élesztőt. Közben a két fajta lisztet összekeverjük a sóval, hozzátesszük a felolvasztott margarint, az egy tojás sárgáját, végül pedig a felfuttatott élesztős tejet. Alaposan összedolgozzuk, legalább öt percig dagasszuk, hogy egységes, lágy tésztaalapot kapjunk.
Ha elkészült, nyújtsuk ki és hajtogassuk meg (a két oldalát és az alsó- felső részét hajtsuk középre, egymásra), majd újra nyújtsuk ki.
Ezután halmozzuk, rá az olívaolajon megpirított, sóval, borssal ízesített lilahagymát, újra hajtsuk meg, majd tegyük a hűtőszekrénybe (én lefekvés előtt megismételtem a hajtogatást) egy éjszakára.
Reggelre a tésztánk finom puhára kel. Hajtogassuk meg még egyszer, utoljára, és szaggassunk belőle közepes méretű pogácsákat.
A tetejét kenjük le a felvert tojással és előmelegített 190 fokos sütőben süssük meg kb. fél óra alatt.