Ezt a süteményt a VKF kiírás legújabb fordulójára készítettem. A mostani témát Okki az Abroszra való gasztroblog háziasszonya választotta ki. Bevallom, ennél jobb témát nem is találhatott volna. 🙂
A kelt tészta a kedvenc tésztafajtám, mert egy frissen elkészült, langyos és puha kelt tésztánál finomabbat és el sem tudok képzelni.
Nagyon kedveljük a mákot, bármilyen formában szeretem elkészíteni. Leginkább almás- mákos szeletként, mákos pitének, mákos zserbónak, meggyes- mákos palacsintaként, vagy csak klasszikusan, a kifőtt vastagmetélthez.
Még jó, hogy a mákból viszonylag sokat fogyasztunk, mivel gyógynövénynek számít.
Már az ókorban is használtak, leginkább teát főztek belőle nyugtató hatása miatt, vagy mézzel keverve fogyasztották immunerősítőként.
A középkorban érzéstelenítőként és fájdalomcsillapítóként alkalmazták. Tudományos kutatások is bizonyítják, hogy a gyakori (hetente háromszori) mákfogyasztás igen jó hatással van a csontritkulásra, mivel a mák olajában lévő foszfor segítségével, sokkal hatékonyabban felszívódik a kalcium.
Mivel ezt a sütit egy különleges alkalomra készítettem (VKF! :)) ezért kísérletezni akartam, egy különleges ízzel. A lime-ot választottam, mivel frissítő és pikáns íze, kitűnően passzol a mákhoz. A puha és jó illatú kelt tésztába reszeltem a lime héjából, a máktöltelékbe pedig belefacsartam egy fél gyümölcs levét. Semmi egyéb külön ízesítést nem igényelt a töltelék egy kis fahéjon és két evőkanál gazdagon malátás nádcukron kívül… remek illatok terjengtek a konyhában. Már- már karácsonyi hangulatot idéztek, ami így november elején már nem is számít meglepőnek.
Remélem, hogy ennek a sütinek az elkészítésével ti is felfedezitek, hogy a mák és a lime mennyire illenek egymáshoz, én biztosan elkészítem újra, mert elképesztően finom…:)
Hozzávalók:
Kovász:
2,5 dkg élesztő
1 dl langyos tej
1 tk kristálycukor
Tészta:
25 dkg liszt
5 dkg olvasztott vaj
1 tojássárgája
5 dkg porcukor
1 cs vaníliás cukor
1 lime reszelt héja
Töltelék:
20 dkg darált mák
2 ek nádcukor
1 lime leve
3 ek tej
1 kk fahéj
Elkészítés:
Első lépésként elkészítjük a kovászt. A kelt tésztát mindig ezzel a lépéssel kezdjük, hogy az élesztőnek legyen ideje felfutni. A langyos tejbe belekeverjük a cukrot, majd belemorzsoljuk az élesztőt. Ezután félrerakjuk kb. 10-15 percre.
Közben egy keverőtálba szitáljuk a lisztet és hozzáadjuk a tészta összes többi hozzávalóját, majd ráöntjük a felfutott élesztős tejet. Alaposan kidolgozzuk a tésztát. Akkor jó, ha táltól maradéktalanul elválik. A nagymamám úgy tanította, hogy akkor jó a kelt tésztánk, ha az edény és a kezünk is tiszta, nincs maradék leragadt tészta rajta. 🙂
A szépen kidolgozott kalácsalapunkat egy tiszta tálba rakjuk és letakarjuk konyharuhával. Meleg helyre (én a radiátor közelébe szoktam) rakjuk és legalább 45-50 perc alatt a duplájára kelesztjük. Amíg a tészta pihen, addig elkészítjük a tölteléket. Kifacsarjuk a lime levét és belerakjuk egy kisebb lábasba. Hozzárakjuk a cukrot és elkezdjük melegíteni. Amikor cukrunk felolvadt, belerakjuk a mákot és a fahéjat kicsit kavargatjuk, majd a masszát fellazítjuk a tejjel. Ha készen van, lehúzzuk a tűzről és folytatjuk a rózsák formázásával.
A kelt tésztánkat vékonyra kinyújtjuk, és a feléig ráhalmozzuk a máktölteléket. Ezután ráborítjuk a tészta másik felét és újra kinyújtjuk a tésztát. Vízszintesen kb. egy ujjnyi csíkokat vágunk. Minden tésztacsíkot spirálosra sodrunk és csiga alakba feltekerjük őket. A kalácsrózsákat sütőpapíros tepsire rakjuk és kelni hagyjuk további 20 percet.
Közben melegítsük elő a sütőnket 180 fokra. A megkelt rózsákat lekenjük tojással és 30 perc alatt aranybarnára sütjük. Kiváló reggelinek vagy kényeztető vacsorának egy pohár mézes tejjel vagy meleg teával. 🙂
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: